Pająk kolczak zbrojny

Pająk kolczak zbrojny

Pająk kolczak zbrojny

Pająk kolczak zbrojny (Cheiracanthium punctorium) to gatunek pająka z rodziny Cheiracanthiidae. Występuje w Europie, Azji i Afryce Północnej. Jest średniej wielkości pająkiem, osiągającym długość ciała do 10 mm. Samce są nieco mniejsze od samic.

Budowa

Ciało pająka kolczaka zbrojnego jest podzielone na głowotułów i odwłok. Głowotułów jest ciemnobrązowy lub czarny, pokryty włoskami. Na głowotułowie znajdują się cztery pary oczu, z czego przednia para jest skierowana do przodu, a pozostałe trzy pary są skierowane na boki. Odwłok jest owalny, szarobrązowy lub jasnobrązowy, pokryty włoskami i kolcami. Na odwłoku znajduje się charakterystyczny wzór w kształcie litery V.

Nogi

Pająk kolczak zbrojny ma osiem nóg. Są one długie i cienkie, pokryte włoskami. Pierwsza para nóg jest skierowana do przodu, a pozostałe trzy pary są skierowane do tyłu. Na końcu każdej nogi znajduje się pazurek.

Szczękoczułki

Pająk kolczak zbrojny ma dwa szczękoczułki. Są one długie i zakrzywione, zakończone ostrymi zębami. Szczękoczułki służą do chwytania zdobyczy i wstrzykiwania jadu.

J毒

Jad pająka kolczaka zbrojnego jest toksyczny dla ludzi. Objawy ukąszenia to: ból, zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie. W ciężkich przypadkach może dojść do wystąpienia nudności, wymiotów i gorączki.

Występowanie

Pająk kolczak zbrojny występuje w Europie, Azji i Afryce Północnej. Jest pospolitym pająkiem, który można spotkać w lasach, na polach, w ogrodach i w domach.

Tryb życia

Pająk kolczak zbrojny jest nocnym zwierzęciem. W dzień ukrywa się w szczelinach w korze drzew, pod kamieniami i w roślinach. W nocy wychodzi na łowy. Poluje na owady, takie jak muchy, komary i ćmy.

Rozmnażanie

Pająki kolczaki zbrojne rozmnażają się wiosną. Samica składa jaja w kokonie, który przyczepia do liści lub gałęzi. Młode pająki wykluwają się po około 3 tygodniach.

Znaczenie

Pająk kolczak zbrojny jest ważnym elementem ekosystemu. Żywi się owadami, które mogą przenosić choroby. Pająki kolczaki zbrojne są również pokarmem dla innych zwierząt, takich jak ptaki i jaszczurki.

Ciekawostki

Pająk kolczak zbrojny jest jednym z niewielu pająków, które mogą żerować na innych pająkach.

Pająk kolczak zbrojny jest często mylony z pająkiem tygrysim (Argiope bruennichi). Jednak pająk tygrysi jest większy i ma bardziej jaskrawy wzór na odwłoku.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: