Państwa i miasta

Państwa i miasta

Państwa i miasta

Państwa i miasta to pojęcia związane z podziałem terytorialnym świata. Państwo to suwerenna jednostka polityczna, posiadająca własne terytorium, ludność i rząd. Miasto natomiast jest jednostką osadniczą, w której zamieszkuje duża liczba ludzi. Państwa dzielą się na mniejsze jednostki terytorialne, takie jak województwa, powiaty, gminy czy miasta.

Państwa świata

Na świecie istnieje 195 niepodległych państw, które są członkami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Każde państwo ma swoją własną flagę, herb i hymn. Największym państwem na świecie pod względem powierzchni jest Rosja, a najmniejszym – Watykan. Najludniejszym państwem świata są Chiny, a najmniej ludnym – Tuvalu.

Miasta świata

Miast na świecie jest bardzo wiele. Największym miastem pod względem liczby ludności jest Tokio, a najmniejszym – Hum w Chorwacji. Miasta dzielą się na różne typy, takie jak:

* Miasta globalne

* Miasta regionalne

* Miasta lokalne

Miasta globalne to największe i najbardziej wpływowe ośrodki gospodarcze, polityczne i kulturalne. Do miast globalnych zaliczają się m.in. Nowy Jork, Londyn, Tokio czy Paryż. Miasta regionalne to ośrodki regionalne, które pełnią ważną rolę w danym regionie. Do miast regionalnych zaliczają się m.in. Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław. Miasta lokalne to małe ośrodki, które pełnią ważną rolę w lokalnej społeczności. Do miast lokalnych zaliczają się m.in. małe miasta powiatowe czy gminy.

Podział administracyjny państw

Państwa dzielą się na mniejsze jednostki terytorialne, które mogą mieć różne nazwy, takie jak województwa, powiaty, gminy czy miasta. Podział administracyjny państw różni się w zależności od kraju.

* W Polsce podział administracyjny jest trójstopniowy: województwa, powiaty, gminy.

* We Francji podział administracyjny jest pięciostopniowy: regiony, departamenty, okręgi, kantony, gminy.

* W Niemczech podział administracyjny jest czterostopniowy: landy, powiaty, gminy, dzielnice.

Największe państwa świata

Największe państwa świata pod względem powierzchni:

1. Rosja

2. Kanada

3. Chiny

4. Stany Zjednoczone

5. Brazylia

Największe miasta świata

Największe miasta świata pod względem liczby ludności:

1. Tokio

2. Delhi

3. Szanghaj

4. Pekin

5. Bombaj

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: