Philippe blain

Philippe blain

Philippe Blain – francuski aktor, scenarzysta i reżyser

Philippe Blain to wszechstronnie uzdolniony francuski artysta, który zdobył uznanie zarówno jako aktor, jak i scenarzysta oraz reżyser.

Początki kariery

Blain urodził się 14 kwietnia 1960 roku w Paryżu. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie sztuką i występował w szkolnych przedstawieniach. Po ukończeniu szkoły średniej studiował aktorstwo w prestiżowej École Nationale Supérieure des Arts et Techniques du Théâtre (ENSATT).

Kariera aktorska

Blain rozpoczął swoją karierę aktorską w teatrze, występując w licznych przedstawieniach w Paryżu i innych miastach Francji. W 1985 roku zadebiutował na ekranie w filmie „Descente aux enfers” Michela Deville’a. W kolejnych latach wystąpił w wielu filmach i serialach telewizyjnych, m.in. „La Reine Margot” (1994) Patrice’a Chéreau, „Le Pacte des loups” (2001) Christophe’a Gansa oraz „Les Choristes” (2004) Christophe’a Barratiera.

Kariera scenarzysty i reżysera

Oprócz aktorstwa Blain zajmuje się również pisaniem scenariuszy i reżyserią filmową. W 1999 roku zadebiutował jako scenarzysta przy filmie „Haut les cœurs!”, który również wyreżyserował. Film odniósł sukces zarówno komercyjny, jak i artystyczny, zdobywając nagrodę za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián.

Kolejne filmy Blaina jako reżysera i scenarzysty również spotkały się z pozytywnym odbiorem. Należą do nich m.in. „Le Frère du guerrier” (2002), „L’Enquête corse” (2004) oraz „L’Affaire SK1” (2014).

Nagrody i wyróżnienia

Philippe Blain otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoją twórczość. W 1999 roku otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz za film „Haut les cœurs!” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián. W 2004 roku zdobył nagrodę César dla najlepszego filmu dokumentalnego za „L’Enquête corse”. Za swoją rolę w filmie „Les Choristes” był nominowany do nagrody César dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Filmografia

Poniżej przedstawiamy wybraną filmografię Philippe’a Blaina:

Rok Tytuł Rola
1985 Descente aux enfers aktor
1994 La Reine Margot aktor
2001 Le Pacte des loups aktor
2004 Les Choristes aktor
1999 Haut les cœurs! reżyser, scenarzysta
2002 Le Frère du guerrier reżyser, scenarzysta
2004 L’Enquête corse reżyser, scenarzysta
2014 L’Affaire SK1 reżyser, scenarzysta
Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: