Pierre brice

Pierre brice

Pierre Brice, niezapomniany Winnetou

Legenda kina przygodowego

Pierre Brice, francuski aktor, zyskał nieśmiertelną sławę dzięki swojej roli młodego wodza Apaczów Winnetou w serii filmów opartych na powieściach Karla Maya. Jego niezapomniane występy i charyzmatyczna osobowość uczyniły tę postać ikoną kina przygodowego.

Początki kariery

Pierre Brice urodził się w miejscowości Brest we Francji w 1929 roku. Swoją karierę aktorską rozpoczął w wieku 19 lat, występując w niewielkich rolach w filmach i sztukach teatralnych. Jednak to rola Winnetou w pierwszym filmie z 1963 roku przyniosła mu międzynarodowy rozgłos.

Seria „Winnetou”

Seria filmów „Winnetou” była ogromnym sukcesem. Film „Winnetou I” przyciągnął do kin ponad 10 milionów widzów w Niemczech, a kolejne części były równie popularne. Brice grał rolę Winnetou w 11 filmach, a jego interpretacja tej postaci stała się wzorem do naśladowania dla późniejszych aktorów.

Inne role

Poza serią „Winnetou” Brice wystąpił w wielu innych filmach i serialach telewizyjnych. Znany był ze swoich ról w filmach przygodowych, takich jak „Kapitan Sindbad” czy „Przygody Marco Polo”. Występował także w sztukach teatralnych, musicalach i programach telewizyjnych.

Życie osobiste

Pierre Brice był dwukrotnie żonaty. Pierwsze małżeństwo, z Brigitte Grothum, trwało od 1952 do 1959 roku. W 1962 roku poślubił Helgę Liss, z którą żył aż do swojej śmierci. Miał dwoje dzieci: Petera-Luca i Nicolasa. Brice zmarł w Paryżu w 2015 roku w wieku 86 lat.

Dziedzictwo

Pierre Brice pozostawił po sobie niezatarte dziedzictwo w świecie kina. Jego rola Winnetou na zawsze zapisała się w historii kina przygodowego. Jego charyzma, aktorstwo i przywiązanie do postaci sprawiły, że stał się legendą. Brice był również szanowanym obrońcą praw rdzennych Amerykanów i często wypowiadał się na temat ich trudnych warunków życia.

Sylwetka Pierre’a Brice’a

* **Imię i nazwisko:** Pierre Louis le Bris

* **Data urodzenia:** 6 lutego 1929

* **Miejsce urodzenia:** Brest, Francja

* **Data śmierci:** 6 czerwca 2015

* **Miejsce śmierci:** Paryż, Francja

* **Znany jako:** Winnetou

* **Gatunek filmowy:** Kino przygodowe

Ciekawostki

* Brice grał rolę Winnetou mówiąc po niemiecku, co nie było jego ojczystym językiem.

* Brice był autorem kilku książek o swoich doświadczeniach jako Winnetou.

* W uznaniu za jego wkład w kulturę niemiecką, Brice został odznaczony niemieckim Orderem Zasługi.

* Brice był zapalonym fotografem i często robił zdjęcia podczas swoich podróży.

* Jego grób znajduje się na cmentarzu Père Lachaise w Paryżu.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: