Powstanie warszawskie godzina

Powstanie warszawskie godzina

Powstanie Warszawskie – godzina „W”

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 o godzinie 17:00. Godzina ta została nazwana godziną „W”. Powstanie było największym zrywem zbrojnym podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Godzina „W” w różnych częściach miasta

  • Śródmieście – godz. 16:55
  • Wola – godz. 17:00
  • Ochota – godz. 17:00
  • Mokotów – godz. 17:00
  • Żoliborz – godz. 17:00
  • Praga – godz. 18:00

Godzina „W” została wyznaczona na 17:00, jednak w niektórych dzielnicach rozpoczęcie powstania nastąpiło wcześniej lub później. Na Woli i Ochocie powstańcy zaatakowali już o godz. 17:00. W Śródmieściu godzina „W” przypadła na 16:55, natomiast na Żoliborzu na 17:00. Na Pradze powstanie rozpoczęło się dopiero o godz. 18:00.

Powody wybuchu powstania

  • Zbliżanie się Armii Czerwonej do Warszawy
  • Nastroje społeczne w Warszawie
  • Decyzja dowództwa Armii Krajowej

Powstanie Warszawskie wybuchło w momencie, gdy Armia Czerwona zbliżała się do Warszawy. Powstańcy liczyli na to, że wkrótce zostaną wyzwoleni przez Sowietów. W Warszawie panowały również nastroje społeczne sprzyjające wybuchowi powstania. Ludzie byli zmęczeni okupacją i pragnęli wolności.

Decyzję o wybuchu powstania podjęło dowództwo Armii Krajowej. Powstańcy liczyli na to, że uda im się wyzwolić Warszawę przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Chcieli również zademonstrować światu, że Polska walczy o swoją niepodległość.

Przebieg powstania

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. Powstańcy walczyli z niemieckim okupantem o każdą ulicę i dom. Niemcy używali przeciwko powstańcom ciężkiego sprzętu, w tym czołgów i dział. Powstańcy nie mieli wystarczającej ilości broni i amunicji. Mimo to stawiali Niemcom zacięty opór.

Na początku powstania powstańcom udało się opanować znaczną część miasta. Jednak z czasem Niemcy zaczęli odzyskiwać kontrolę nad Warszawą. Powstańcy byli stopniowo wypierani z zajmowanych pozycji. Pod koniec powstania powstańcy utrzymali jedynie niewielki obszar w Śródmieściu.

Koniec powstania

Powstanie Warszawskie zakończyło się 2 października 1944 r. Powstańcy skapitulowali wobec Niemców. Warszawa została zniszczona w 85%. Zginęło około 200 tys. mieszkańców miasta.

Powstanie Warszawskie było tragicznym wydarzeniem w historii Polski. Jednak jest ono również symbolem walki Polaków o wolność i niepodległość.

Godzina „W” w kulturze

Godzina „W” jest ważnym elementem polskiej kultury. Powstaniu Warszawskiemu poświęcono wiele książek, filmów i utworów muzycznych. Godzina „W” jest również obchodzona corocznie w rocznicę wybuchu powstania.

Powstanie Warszawskie jest ważnym elementem polskiej historii i kultury. Godzina „W” jest symbolem walki Polaków o wolność i niepodległość.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: