Premier węgier

Premier węgier

Premier Węgier

Węgry, oficjalnie Republika Węgierska, są krajem śródlądowym w Europie Środkowej. Premierem Węgier od 2010 roku jest Viktor Orbán. Jest on założycielem i przewodniczącym partii Fidesz.

Wczesne życie i kariera

Viktor Orbán urodził się w Székesfehérvár na Węgrzech w 1963 roku. Studiował prawo na Uniwersytecie Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Po ukończeniu studiów został adwokatem. W 1988 roku wstąpił do ruchu demokratycznego, który doprowadził do obalenia reżimu komunistycznego na Węgrzech.

Wczesna kariera polityczna

Orbán był jednym z założycieli partii Fidesz w 1988 roku. Partia szybko stała się jedną z głównych sił politycznych na Węgrzech. Orbán został przewodniczącym partii w 1993 roku. Fidesz po raz pierwszy doszedł do władzy w 1998 roku, a Orbán został premierem.

Pierwszy okres urzędowania

Pierwszy okres urzędowania Orbána przypadł na lata 1998-2002. Wprowadził szereg reform ekonomicznych i politycznych. Obejmowały one obniżki podatków, deregulację i prywatyzację. Reformy te doprowadziły do wzrostu gospodarczego, ale także do zwiększenia nierówności.

Okres opozycji

Fidesz stracił władzę w 2002 roku na rzecz koalicji socjalistów i liberałów. Orbán pozostał przewodniczącym Fidesz i prowadził partię do opozycji. W tym czasie Fidesz stał się coraz bardziej prawicowy i populistyczny.

Powrót do władzy

Fidesz powrócił do władzy w 2010 roku. Orbán ponownie został premierem. Od tego czasu Fidesz wprowadził szereg kontrowersyjnych reform. Obejmują one ograniczenia wolności prasy, niezależności sądów i praw mniejszości.

Polityka zagraniczna

Polityka zagraniczna Orbána oparta jest na „cywilizacji chrześcijańskiej” i „narodowej suwerenności”. Jest krytyczny wobec Unii Europejskiej i imigrantów. Budował również bliskie stosunki z Rosją i Chinami.

Dziedzictwo

Dziedzictwo Orbána jest przedmiotem dyskusji. Jego zwolennicy przypisują mu nadzorowanie długotrwałego wzrostu gospodarczego i obronę tradycyjnych wartości węgierskich. Jego krytycy oskarżają go o osłabienie demokracji i praworządności na Węgrzech.

Politycy związane z tematem

* [Viktor Orbán](https://en.wikipedia.org/wiki/Viktor_Orb%C3%A1n)

* [István Simicskó](https://en.wikipedia.org/wiki/Istv%C3%A1n_Simicsk%C3%B3)

* [Zsolt Semjén](https://en.wikipedia.org/wiki/Zsolt_Semj%C3%A9n)

* [Péter Szijjártó](https://en.wikipedia.org/wiki/P%C3%A9ter_Szijj%C3%A1rt%C3%B3)

* [Antal Rogán](https://en.wikipedia.org/wiki/Antal_Rog%C3%A1n)

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: