W Polsce i na całym Świecie coraz częściej poruszany jest problem ograniczenia oraz wyłączenia elektrowni węglowych. Powodem jest zwiększenie emisji gazów cieplarnianych przez kopalnie, znaczne zanieczyszczenie środowiska oraz poprawa zdrowia ludzi, ale to nie jest jedyny powód, dla którego górnictwo między innymi w Polsce dobiega końca. Niestety od wielu lat eksploatowanie węgla jest po prostu nieopłacalne, tym bardziej że w szybkim tempie rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii.
Likwidacja wydobycia węgla niekoniecznie w parze z poprawą jakości powietrza
Zamknięcie kopalń nie koniecznie rozwiąże sprawę z zanieczyszczeniem środowiska – o tym przeczytasz na każdym blogu o przemyśle. Popyt na węgiel może być nadal duży, co spowoduje wzrost sprowadzania czarnego paliwa z innych krajów. Nadal spora część osób mieszkających w domach jednorodzinnych oraz starym budownictwie w większych miastach, nie jest zainteresowana wymianą pieca węglowego na te bardziej ekologiczne ze względów ekonomicznych. Zmiana pieca węglowego na gazowe czy na panele fotowoltaiczne, mimo europejskich dofinansować, nadal jest dla niektórych kosztowna i nie każdy jest w stanie udźwignąć takiego jednorazowego wydatku, mimo iż założenie np. paneli fotowoltaicznych po dłuższym czasie użytkowania wiążę się ze sporymi oszczędnościami.
Zastąpienie czarnego paliwa innymi źródłami energii
Korzystanie z odnawialnych źródeł energii nie grozi ich deficytem i jest o wiele przyjaźniejsze dla środowiska. Nasuwa się pytanie, czym w takim razie zastąpić paliwo węglowe? Dzisiejsze technologie i nauka dostarcza nam bardzo wielu metod korzystania ze źródeł energii odnawialnych, a przykładami są:
• Energia wodna (hydroenergia) polegająca na przetwarzaniu siły płynącej lub spadającej wodzie;
• Energia wiatrowa wykorzystująca ruch powietrza;
• Energia słoneczna zaczerpnięta z promieni słonecznych;
• Energia ciepła wnętrza ziemi (geotermia), najwięcej ciepła pochodzi z rozpadu radioaktywnych izotopów potasu, uranu, a także toru, a jej źródło – gorące wnętrze kuli ziemskiej – jest praktycznie nie wyczerpalne;
• Biomasa polegająca na biodegradacji substancji pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego;
Często też wraca się do rozmów o elektrownie jądrowe, tylko ta niestety generuje odpady radioaktywne, ale zamiast składować zużyte paliwo, można przekazać je do specjalnego zakładu, który odzyska cześć paliwa z odpadów i ponownie go wykorzysta. Metoda jest droższa, ale bardziej przyjazna dla środowiska.
Polepszenie jakości powietrza vs. pogorszenie sytuacji ekonomicznej pracowników kopalń
Zastąpienie paliwa węglowego energią odnawialną to na pewno skuteczna metoda na poprawę powietrza oraz co za tym idzie naszego zdrowia, ale czy większość z nas jest gotowa finansowo, aby zamienić taki sposób ogrzewania domów na bardziej ekologiczny? Popyt na czarne paliwo w Polsce może trwać jeszcze długo czy w takim razie jest sens zamykać kopalnie, ale sprowadzać węgiel z zagranicy? Skutkiem likwidacji kopalń nie tylko będzie czyste powietrze, ale także pogorszenie sytuacji finansowej rodzin w rejonach dotkniętych zamknięciem koncernów energetycznych. Cześć miast w pobliżu elektrowni węglowych wraz z ich pojawieniem się, uległa dużemu rozwojowi. Jak poradzą sobie Miasta oraz Państwo kiedy zabraknie największych pracodawców w okolicy?