• Budownictwo
  • Nieruchomości
  • Przemysł
  • Kontakt
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Opus
  • Budownictwo
  • Nieruchomości
  • Przemysł
  • Kontakt
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Opus
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Przemysł

Przemysł samochodowy – czy elektryki zdominują rynek?

w Przemysł

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła ambitny plan realizacji celów klimatycznych UE, zatytułowany „Fit for 55”. Wiele osób z niecierpliwością czekało na jego publikację, aby przekonać się, w jaki sposób transgraniczny podatek węglowy mógłby wpłynąć na działalność eksporterów w UE. Chociaż tym razem nie dotknęło to przedsiębiorstw naftowych i gazowych, to jednak będzie miało na nie pośredni wpływ, ponieważ producenci cementu, stali, energii elektrycznej, aluminium i nawozów będą dążyć do zmniejszenia swojego śladu węglowego, za co od 2026 r. będą musieli płacić do budżetu UE. Dodatkowo koncerny naftowe niepokoją się planowanymi redukcjami w sektorze transportu: od 2030 roku emisja CO2 z samochodów musi być o 55 procent niższa niż w 2021 roku (od 2020 roku emisja na kilometr nie może przekraczać 95 gramów dwutlenku węgla), a za pięć lat producenci muszą całkowicie zaprzestać produkcji samochodów emitujących szkodliwe substancje. Na konwencjonalne paliwa kopalne zostanie nałożona specjalna premia cenowa.

Niższe koszty akumulatorów

W obliczu zaostrzonych przepisów klimatycznych najwięksi producenci samochodów na świecie jeszcze wcześniej rozpoczęli plany masowego przejścia na pojazdy elektryczne, co zostało wzmocnione przez obniżenie kosztów akumulatorów litowo-jonowych z prawie 1000 USD/kWh w 2010 roku do 1000 USD/kWh w 2011 roku. Na początku lat 2010-tych koszt akumulatorów litowo-jonowych spadł do 140 USD/kWh. Koszt akumulatorów litowo-jonowych spadł z prawie 1000 USD/kWh na początku 2010 r. do 140 USD/kWh obecnie. Już do 2030 r. wielu producentów samochodów planuje zwiększyć udział pojazdów elektrycznych w swoim portfolio do 40-70%, a Volvo dąży do zwiększenia tego wskaźnika do 100%. Wood Mackenzie przewiduje, że do roku 2050 będą one dominować na rynku z 56% udziałem w całkowitej sprzedaży w transporcie drogowym, a ich globalna flota osiągnie 875 milionów pojazdów osobowych i 70 milionów pojazdów użytkowych, plus 5 milionów pojazdów z ogniwami paliwowymi. 

Przyszłość samochodów elektrycznych 

Doświadczenie pokazuje jednak, że prognozy rzadko obchodzą się bez korekt , zwłaszcza w obliczu niepewności, w której żyjemy dzisiaj. Z jednej strony rozwój rynku samochodów elektrycznych może skłonić inne kraje dążące do neutralności węglowej do przyjęcia podobnych celów, w szczególności zmniejszenia emisji z transportu, który jest problematyczny w dekarbonizacji. Z drugiej strony masowe przejście na produkcję pojazdów elektrycznych może spowodować wzrost kosztów akumulatorów, których udział szacowany jest na 20-40 % w całkowitych kosztach produkcji pojazdu elektrycznego. Taki skok grozi spowolnieniem wzrostu popytu na transport elektryczny.

5/5 - (1)
Tagi: przemysł samochodowysamochody elektryczne
Poprzedni post

Kredyt hipoteczny – co warto o nim wiedzieć?

Następny post

Jak nie zbankrutować na budowie własnego domu?

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

https://www.facebook.com/Opus-blog-o-nieruchomo%C5%9Bciach-budownictwie-i-przemy%C5%9Ble-105868501869762

NIE PRZEGAP

Kredyt hipoteczny – co warto o nim wiedzieć?
Nieruchomości

Kredyt hipoteczny – co warto o nim wiedzieć?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego nigdy nie należy do najprostszych. Zobowiązanie to obciąży nas późniejszym życiu, dlatego tak ważne jest...

Czytaj więcej

Tagi:

budowa domu budownictwo dom dom bliźniak dom modułowy dom z keramzytu dom z prefabrykatów ekologia firmy budowlane formy zatrudnienia gazeta lokalna inwestowanie inwestycje klimatyzacja klimatyzator przenośny kosmetyki kredyt hipoteczny materiały budowlane mieszkanie nieruchomości nieruchomość gruntowa odzież ogród oszczędzanie paliwa kopalne plac zabaw w ogrodzie przemysł przemysł kopalniany przemysł samochodowy przemysł węglowy rolety fasadowe rolety zewnętrzne rozpoczęcie budowy samochody elektryczne sprzedaż mieszkania tania ziemia umowa o dzieło umowa zlecenie węgiel własna działalność własny biznes własny dom zero waste ziemia pod budowę domu

Realizacja projektu: www.celnet.eu

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Budownictwo
  • Nieruchomości
  • Przemysł
  • Kontakt