Umowa zlecenie jest najczęściej wykorzystywaną umową cywilno-prawną. Trzeba jednak odprowadzać od niej składki, dlatego przedsiębiorcy próbują wykorzystywać umowę o dzieło. Odpowiemy czy jest to legalne oraz na jakich warunkach.
Umowa zlecenie
W umowie tej mamy dwie strony- zleceniodawcę oraz zleceniobiorcę. Zleceniobiorca ma do wykonania konkretną robotę i najczęściej rozlicza się taką pracę godzinowo. Oczywiście może ten był rozliczana w cyklu tygodniowym czy miesięcznym. Umowa zlecenie różni się jednak od umowy o pracę paroma rzeczami. Stosunku pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą są luźniejsze, nie ma tutaj podległości służbowej czy obowiązkowych godzin pracy. Umowa ta może być zawierana dowolną liczbę razy na czas określony i nieokreślony.
Podpisując umowę zlecenie, zleceniobiorca zobowiązany jest opłacać składki- emerytalne, rentową i zdrowotną. W Polsce mamy jednak parę wyjątków. Osoby młodsze niż 26 lat nie opłacają od tej umowy składek i podatku, co w ich przypadku jest równoznaczne z wyższą wypłatą ( wypłata brutto=wypłata netto). Kolejnym wyjątkiem są osoby, które dorabiają sobie po etacie, a ich wypłata to najniższa krajowa lub więcej, to od umowy zlecenia jest odprowadzana składka zdrowotna i podatek dla osób które mają więcej niż 26 lat. Minimalna stawka godzinowa na rok 2022 wynosi 19,70 brutto/h.
Umowa o dzieło
Umowa o dzieło oznacza, że za wykonanie konkretnego przedmiotu z umowy umawiamy się na konkretną stawkę. Niestety wiele pracodawców wymyśla i chce na siłę zmienić umowę zlecenie na umowę o dzieło, byle tylko nie opłacać składek. I tak oto, zamiast np. sprzątania, pojawia się posprzątanie pokoju.
Umowy te, jako, że są zawierane w celu wykonania konkretnego „dzieła” muszą mieć określone czasy na ich zrobienie, oraz konkretne wynagrodzenie za jego wykonanie. Nie może to być stawka godzinowa.
Umowa o dzieło nie podlega składkom ZUS-owskim. Odprowadzany od niej jest jedynie podatek dochodowy. Warto pamiętać, że tutaj nie obowiązuje zwolnienie z podatku dla osób poniżej 26 roku życia. Podatek opłacamy bez względu na wiek. Jeśli zawieramy umowę o dzieło to w przeciągu 7 dni od jej zawarcia musimy zgłosić ten fakt do ZUS-u.
Przykłady zawarcia umowy o dzieło:
- napisanie artykułu na bloga
- przygotowanie prezentacji
- napisanie poradnika
- przygotowanie opisu produkty
- przygotowanie projektu architektonicznego
- przygotowanie fotografii
Umowa zlecenie i umowa o dzieło znacząco się od siebie różnią. Każdą można wykorzystać w innych sytuacjach. Umowy o dzieło są stosowane jednak zdecydowanie rzadziej.