Zasada zero waste ogranicza generowanie odpadów. Jedna z głównych zasad to: odmawiaj, ograniczaj, użyj ponownie, przetwarzaj, kompostuj. Jak możemy wcielić zero waste w życie w kontekście naszych ubrań?
Odmów sobie
To bardzo zdrowa zasada i jeden z istotniejszych elementów filozofii zero waste. Mniej kupionych ubrań, to mniej prania, a mnie prania to mniej zużytej wody i prądu.
Jeśli jednak zależy nam na zakupie, to możemy się zdecydować na ubranie z drugiej ręki. Obecnie używane ciuchu możemy kupić nie tylko second handach, ale również na wielu platformach sprzedażowych typu vinted czy olx. Ciuchy dostępne tam są bardzo często w stanie idealnym, a pieniądze na nie wydane, zdecydowanie mniejsze.
Ograniczaj
Niewiele ludzi wie o tym, że przy każdym praniu syntetycznych tkanin do naturalnego środowiska przedostają się mikrowłókna. Mikrowłókna z kolei negatywnie wpływają na środowisko. Żeby to ograniczyć warto zastosować się do paru zasad:
* Ogranicz liczbę ciuchów i dodatków w swojej szafie
Regularne robienie porządków sprawi, że będziemy mieli nie tylko schludnie, ale i szybciej znajdziemy to, co potrzebujemy.
* Nie rób prania codziennie
To sprawi, że zaoszczędzisz czas, pieniądze, ilość zużytych detergentów oraz energię elektryczną.
* Nastawiaj pełną pralkę
To rozwiązanie, które również ograniczy wodę oraz energię. Są jednak również pralki, które potrafią dostosować ilość wody i detergentów do wagi prania- fajna ekologiczna opcja.
* Pierz ubrania w możliwie najniższej temperaturze
Wiele ubrań nie wymaga prania w wysokiej temperaturze, ponadto niskie temperatury sprawiają, że ubrania dłużej zachowują dobrą formę. Większość pralek ma program 30 stopni, a nowsze modele oferują nawet program 20 stopni.
*Jeśli kupujesz właśnie nowy sprzęt, zwróć uwagę na klasę energetyczną.
Im wyższa klasa, zużycie energii jest mniejsze.
* Wybieraj programy eco, lub do szybkiego prania.
Pobierana jest wtedy mniejsza ilość wody oraz energii, a nie obniża to skuteczności prania.
Użyj znowu
* Zrobiła Ci się dziura w bluzce czy spodniach? Po pierwsze przyda się rachunek, żeby złożyć reklamację. Jeśli jednak rachunku nie masz lub czas gwarancji się skończył, spróbuj się naprawić zepsuty ciuch.
* Nie pierz rzeczy, po jednym użyciu, jeśli tego nie wymagają, Szczególnie wełniane swetry Ci za to podziękują.
* Sprzedaj lub oddaj ubrania, w których już nie chodzisz.
* Wypożyczaj ubrania.
Rozwiązania w stylu less waste to nie jest prosta sprawa, którą można zrobić od tak. Wymaga to czasu i warto robić to małymi kroczkami. Wierzymy jednak , że im więcej małych kroczków, tym bardziej planeta będzie nam wdzięczna.
Źródło: blog budowlany https://szyszkifiszki.pl