Rafał trzaskowski

Rafał trzaskowski

Rafał Trzaskowski – sylwetka, kariera i poglądy

Rafał Kazimierz Trzaskowski (ur. 17 stycznia 1972 w Warszawie) – polski polityk, samorządowiec, historyk i działacz społeczny, od 2018 prezydent miasta stołecznego Warszawy, w latach 2013–2014 minister administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska, w latach 2014–2019 poseł do Parlamentu Europejskiego VIII i IX kadencji. Kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich w 2020.

Dzieciństwo, edukacja i początki kariery

Rafał Trzaskowski urodził się w Warszawie jako syn prawnika Andrzeja Trzaskowskiego i socjolog Zofii Trzaskowskiej. Jego ojciec działał w opozycji demokratycznej w czasach PRL, a w 1989 został ministrem sprawiedliwości w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Rafał Trzaskowski uczęszczał do Liceum im. Jana XXII w Warszawie. W 1996 ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Oksfordzkim, a w 2004 uzyskał doktorat z nauk humanistycznych na Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Po studiach pracował jako dziennikarz w tygodniku „Polityka”, a następnie był doradcą ds. Unii Europejskiej prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W latach 2009-2013 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, odpowiedzialnym za sprawy Unii Europejskiej.

Kariera polityczna

W 2013 został ministrem administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska. W tym czasie odpowiadał m.in. za wdrożenie systemu rejestracji PESEL 2, a także za przygotowanie wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 został wybrany posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej, uzyskując ponad 200 tys. głosów. W Parlamencie Europejskim był członkiem grupy Europejskiej Partii Ludowej (ChD), a także wiceprzewodniczącym Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

W 2018 został wybrany na prezydenta miasta stołecznego Warszawy, pokonując w drugiej turze Patryka Jakiego. W pierwszej turze uzyskał poparcie 30,90% wyborców, a w drugiej turze 56,67%.

Poglądy polityczne

Rafał Trzaskowski jest politykiem centrowym, zaliczanym do umiarkowanego skrzydła Platformy Obywatelskiej. Jego poglądy są zgodne z programem partii, który opiera się na idei wolnego rynku, państwa socjalnego i integracji europejskiej.

W kwestiach społecznych Trzaskowski opowiada się za poszerzaniem praw obywatelskich, w tym praw osób LGBT. Jest zwolennikiem świeckiego państwa i prawa kobiet do aborcji.

W kwestiach gospodarczych Trzaskowski opowiada się za wolnym rynkiem, ale z silną rolą państwa w ochronie socjalnej. Jest zwolennikiem inwestycji w infrastrukturę i innowacje.

Kandydatura na prezydenta RP

W 2020 Rafał Trzaskowski został wybrany kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP. W pierwszej turze wyborów uzyskał 30,46% głosów, zajmując drugie miejsce za Andrzejem Dudą. W drugiej turze uzyskał 48,97% głosów, przegrywając z Dudą.

Życie prywatne

Rafał Trzaskowski jest żonaty z Małgorzatą Trzaskowską, z którą ma dwoje dzieci. Mieszka w Warszawie.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: