Ric ocasek

Ric ocasek

Ric Ocasek – legendarny muzyk i producent

Początki kariery

Ric Ocasek, urodzony 23 marca 1944 roku w Baltimore w stanie Maryland, był amerykańskim muzykiem, piosenkarzem i producentem. Swoją karierę rozpoczął w latach 60. jako członek zespołu rockowego „Milkwood”. Grupa nie odniosła jednak większego sukcesu, a Ocasek przeniósł się do Nowego Jorku, aby kontynuować swoją pasję do muzyki.

The Cars

W 1976 roku Ocasek dołączył do zespołu The Cars, którego był głównym wokalistą, gitarzystą i autorem tekstów. The Cars szybko zyskali popularność dzięki swoim nowofalowym, popowo-rockowym hitom takim jak „Just What I Needed”, „Good Times Roll” i „Drive”. Zespół wydał sześć albumów studyjnych, które sprzedały się w łącznej liczbie ponad 23 milionów egzemplarzy.

Kariera solowa

Po rozpadzie The Cars w 1988 roku Ocasek rozpoczął karierę solową. Jego debiutancki album solowy, „Beatitude”, został wydany w 1982 roku i zawierał hit „Emotion in Motion”. Ocasek wydał łącznie siedem albumów solowych, z czego ostatni, „Nexterday”, ukazał się w 2005 roku.

Producent

Oprócz swojej pracy jako muzyk, Ocasek był również uznanym producentem. Współpracował z wieloma artystami, w tym Jonathanem Richmanem, Suzzy Roche i Nada Surf. Był znany z eksperymentalnego podejścia do produkcji i talentu do wydobywania najlepszego z artystów, z którymi pracował.

Życie osobiste

Ocasek był czterokrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Constance Ocasek, z którą rozwiódł się w 1971 roku. Następnie poślubił modelkę Pauline Porizkovą w 1982 roku, z którą miał dwójkę dzieci. Para rozwiodła się w 2018 roku. Ostatnią żoną Ocaska była Paulina Porizkova.

Śmierć

Ric Ocasek zmarł 15 września 2019 roku w swoim domu w Nowym Jorku w wieku 75 lat. Przyczyną śmierci była kardiomiopatia przerostowa. Został pochowany na cmentarzu Green-Wood w Brooklynie.

Dziedzictwo

Ric Ocasek pozostawił po sobie trwały ślad w świecie muzyki. Jako członek The Cars, był jednym z pionierów ruchu nowofalowego. Jego piosenki są nadal nadawane w radiu i kochane przez fanów na całym świecie. Jako producent, pomógł rozwijać karierę wielu obiecujących artystów. Jego talent i pasja do muzyki będą inspiracją dla przyszłych pokoleń.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: