Robert culp

Robert culp

Robert Culp: Aktor, Reżyser i Scenarzysta

Wczesne Życie i Kariera

Robert Culp urodził się 28 sierpnia 1930 roku w Oakland w Kalifornii. Jego ojciec był prawnikiem, a matka nauczycielką. Culp ukończył Uniwersytet Waszyngtoński w Seattle, gdzie studiował dramat i teatr. Następnie służył w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych podczas wojny koreańskiej.

Po zwolnieniu z wojska Culp rozpoczął karierę aktorską, występując w teatrze i telewizji. Jego pierwszą główną rolą była postać Toma Colby’ego w serialu telewizyjnym „The Rifleman” (1958-1963). Za tę rolę otrzymał nominację do nagrody Emmy.

Sukcesy Telewizyjne

W latach 60. Culp zyskał jeszcze większą sławę dzięki roli agenta Kelly’ego Robinsona w serialu „I Spy” (1965-1968), za którą otrzymał dwie nagrody Emmy. Był jednym z pierwszych aktorów afroamerykańskich, którzy zagrali główne role w serialach telewizyjnych.

Po zakończeniu „I Spy” Culp zagrał w kilku innych popularnych serialach telewizyjnych, takich jak „The Name of the Game” (1968-1971), „Columbo” (1973-1977) i „The Greatest American Hero” (1981-1983).

Kariera Filmowa

Oprócz swojej kariery telewizyjnej Culp wystąpił także w wielu filmach. Jednymi z jego najbardziej znanych ról są:

*

  • Szeregowiec Benedict w „Dwunastu brudnych” (1967)
  • Arcybiskup w „Powrocie Dżedajów” (1983)
  • Szeryf Harry Calahan w „Brudny Harry” (1971)
  • Dr. Leo Benway w „Znakomity złodziej” (1972)

Culp reżyserował i współtworzył także kilka filmów, w tym „Hannie Caulder” (1971) i „Breaking Point” (1976).

Życie Osobiste i Śmierć

Culp był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Joyce Ann Hubler, z którą miał dwoje dzieci. Jego drugą żoną była Sheila Sullivan, z którą miał troje dzieci.

Culp zmarł 24 marca 2010 roku w swoim domu w Los Angeles z powodu zawału serca. Miał 79 lat.

Dziedzictwo

Robert Culp był jednym z najbardziej wszechstronnych i utalentowanych aktorów swojego pokolenia. Jego role w telewizji i filmie zostały zapamiętane ze względu na ich inteligencję, charyzmę i głębię emocjonalną. Pozostaje inspiracją dla aktorów i widzów do dziś.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: