Russell williams

Russell williams

## Russell Williams – kanadyjski pułkownik oskarżony o liczne przestępstwa

Russell Williams (ur. 22 marca 1963 r.) to były kanadyjski pułkownik Sił Kanadyjskich, który został skazany za morderstwo dwóch kobiet, liczne napaści seksualne, włamania i podpalenia.

### Wczesne życie i kariera wojskowa

Williams urodził się w Chatham w Ontario i uczęszczał do Royal Military College w Kingston, gdzie uzyskał tytuł licencjata w zakresie nauk politycznych. Następnie wstąpił do Sił Kanadyjskich i został pilotem samolotów transportowych. W 2004 roku został dowódcą bazy lotniczej Trenton w prowincji Ontario.

### Zbrodnie

W latach 2009-2010 Williams był odpowiedzialny za serię przestępstw na obszarze wschodniego Ontario. Obejmowały one:

– **Morderstwa:**

– Jessica Lloyd (27), sierżant sił powietrznych, zamordowana 29 stycznia 2010 r.

– Marie Comeau (38), podoficer sił powietrznych, zamordowana 8 listopada 2010 r.

– **Napady seksualne:**

– Przeprowadzone na dwóch kobietach w ich domach w Tweed i Belleville w Ontario.

– **Włamania:**

– Do ponad 80 domów w okolicy Belleville i Tweed.

– **Podpalenia:**

– Dwóch domów w Tweed.

### Aresztowanie i proces

Williams został aresztowany 7 lutego 2010 r. po powiązaniu włamania do domu Comeau z samochodem należącym do Williamsa. Policja znalazła u niego dowody łączące go z morderstwami i innymi przestępstwami.

Proces Williamsa rozpoczął się w październiku 2010 r. i trwał kilka miesięcy. Został uznany za winnego wszystkich stawianych mu zarzutów i skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego przez 25 lat.

### Motywy

Motywy Williamsa dotyczące jego przestępstw pozostają niejasne. Niektórzy spekulowali, że cierpiał na zaburzenie osobowości lub że jego działania były spowodowane stresem związanym z jego służbą wojskową.

### Następstwa

Zbrodnie Williamsa wstrząsnęły Kanadą i doprowadziły do wezwania do zreformowania sposobu traktowania napaści na tle seksualnym w armii. Doprowadziły również do powstania wielu inicjatyw mających na celu zapobieganie przemocy seksualnej i wspieranie ofiar.

### Linki zewnętrzne:

– [CBC News: Pułkownik Russell Williams skazany za morderstwa i napaści seksualne](https://www.cbc.ca/news/canada/colonel-russell-williams-convicted-of-murders-and-sexual-assaults-1.538837)

– [The Globe and Mail: Russell Williams, były pułkownik, skazany za morderstwa i przestępstwa seksualne](https://www.theglobeandmail.com/news/national/russell-williams-ex-colonel-convicted-of-murders-sex-crimes/article4417974/)

– [CTV News: Były pułkownik Russell Williams nie będzie apelował od swojego wyroku](https://www.ctvnews.ca/canada/ex-colonel-russell-williams-not-appealing-his-conviction-1.478780)

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: