Sarkozy

Sarkozy

Nicolas Sarkozy

Wczesne życie i kariera

Nicolas Sarkozy urodził się 28 stycznia 1955 roku w Paryżu. Jest synem węgierskiego Żyda Pála Sárközy’ego i francuskiej katoliczki Andrée Mallah. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Paris X Nanterre i rozpoczął karierę jako prawnik. W 1983 roku został wybrany do Rady Miejskiej Neuilly-sur-Seine, a w 1988 roku został burmistrzem miasta.

Kariera polityczna

W 1993 roku Sarkozy został wybrany do Zgromadzenia Narodowego jako członek partii Zgromadzenie na rzecz Republiki (RPR). Pełnił funkcję ministra budżetu w rządach Alaina Juppégo i Dominique’a de Villepina. W 2002 roku został ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Jean-Pierre’a Raffarina.

W 2004 roku Sarkozy został przewodniczącym UMP, partii powstałej z połączenia RPR i Unii na rzecz Demokracji Francuskiej (UDF). W 2007 roku został wybrany na prezydenta Francji, pokonując w drugiej turze Ségolène Royal.

Prezydentura

Prezydentura Sarkozy’ego charakteryzowała się kontrowersyjnymi reformami gospodarczymi i społecznymi. Wprowadził szereg środków zaciskania pasa w celu zmniejszenia deficytu budżetowego, w tym podniesienie podatku VAT i obniżenie wydatków socjalnych. Przeprowadził również reformy systemu emerytalnego i kodeksu pracy.

Sarkozy był również znany ze swojej twardej polityki w zakresie imigracji i bezpieczeństwa. Wprowadził szereg środków zmierzających do ograniczenia nielegalnej imigracji, takich jak zwiększenie liczby deportacji i ograniczenie dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów.

Spuścizna

Prezydentura Sarkozy’ego była naznaczona wieloma sukcesami i porażkami. Udało mu się zredukować deficyt budżetowy i wprowadzić szereg istotnych reform, ale jego polityka często była niepopularna wśród opinii publicznej. Przegrał wybory prezydenckie w 2012 roku z François Hollande.

Życie prywatne

Sarkozy był trzykrotnie żonaty. Pierwsze małżeństwo z Marie-Dominique Culioli trwało od 1982 do 1996 roku. Drugie małżeństwo z Cécilią Ciganer-Albéniz trwało od 1996 do 2007 roku. Trzecie małżeństwo z Carlą Bruni trwa od 2008 roku. Ma troje dzieci: Pierre’a, Jeana i Giulię.

Kontrowersje

Sarkozy był zamieszany w szereg kontrowersji, w tym oskarżenia o korupcję i nielegalne finansowanie kampanii. W 2011 roku został skazany na karę więzienia w zawieszeniu za nielegalne finansowanie swojej kampanii prezydenckiej w 2007 roku.

Nagrody i wyróżnienia

Sarkozy otrzymał szereg nagród i wyróżnień, w tym:

* Krzyż Wielki Legii Honorowej

* Krzyż Wielki Orderu Narodowego Zasługi

* Wielki Oficer Orderu Gwiazdy Rumuńskiej

* Kawaler Orderu Orła Białego

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: