Siergiej szojgu

Siergiej szojgu

Siergiej Szojgu: minister obrony, który zmienił rosyjskie wojsko

Wczesne życie i kariera

Siergiej Szojgu urodził się 21 maja 1955 roku w Czadan, wówczas w Tuwińskiej Republice Autonomicznej Związku Radzieckiego. Jego ojciec był członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, a matka lekarzem. Szojgu ukończył Krasnojarski Instytut Politechniczny w 1977 roku z wyróżnieniem na wydziale inżynierii lądowej.

Po ukończeniu studiów Szojgu pracował jako inżynier w Krasnojarsku. W 1986 roku wstąpił do Komsomolu i szybko awansował w szeregach organizacji. W 1988 roku został wybrany sekretarzem pierwszego Komitetu Miejskiego Krasnojarska.

Ministerstwo Spraw Nadzwyczajnych

W 1991 roku, po upadku Związku Radzieckiego, Szojgu został mianowany przewodniczącym Państwowego Komitetu ds. Obrony Cywilnej, Sytuacji Nadzwyczajnych i Likwidacji Skutków Klęsk Żywiołowych (EMERCOM). Na tym stanowisku odegrał kluczową rolę w koordynowaniu działań w odpowiedzi na liczne katastrofy i klęski żywiołowe na terenie Rosji.

Ministerstwo Obrony

W 2012 roku Szojgu został mianowany ministrem obrony Rosji przez prezydenta Władimira Putina. Na tym stanowisku przeprowadził szereg reform, które zmodernizowały i usprawniły rosyjskie wojsko. Szojgu odegrał również kluczową rolę w rosyjskiej interwencji wojskowej na Ukrainie w 2014 roku.

Reformator rosyjskiego wojska

Reforma przeprowadzona przez Szojgu obejmowała szereg znaczących zmian w rosyjskiej armii. Zmniejszył liczebność wojska, jednocześnie zwiększając jego sprawność bojową. Zmodernizował również rosyjski sprzęt i uzbrojenie, a także poprawił wyszkolenie wojsk.

Reforma Szojgu została powszechnie uznana za sukces. Rosyjskie wojsko jest teraz lepiej przygotowane do walki, a jego morale jest wyższe. Reformatorzy przypisują Szojgu przywrócenie rosyjskiemu wojsku jego dawnej chwały.

Postać kontrowersyjna

Szojgu to postać kontrowersyjna. Jest bliskim sojusznikiem Putina i był krytykowany za jego rolę w rosyjskiej interwencji wojskowej na Ukrainie. Niektórzy oskarżali go również o korupcję i nepotyzm.

Pomimo kontrowersji, Szojgu pozostaje jedną z najbardziej wpływowych postaci w rosyjskiej polityce. Jest powszechnie uważany za potencjalnego następcę Putina na stanowisku prezydenta.

Życie osobiste

Szojgu jest żonaty i ma dwie córki. Uwielbia wędrówki, narciarstwo i pływanie. Jest również zapalonym fotografem.

Nagrody i wyróżnienia

Szojgu otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoją służbę w Rosji. Wśród nich są:

* Order Zasług dla Ojczyzny, I klasy

* Order Aleksandra Newskiego

* Order Honoru

* Order Przyjaźni

Zobacz także

* Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej [link do oficjalnej strony Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej]

* Biografia Siergieja Szojgu [link do biografii Szojgu na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej]

* Siergiej Szojgu w wiadomościach [link do artykułów o Szojgu w rosyjskich mediach]

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: