Smoleńsk katastrofa

Smoleńsk katastrofa

Katastrofa smoleńska

Wprowadzenie

Katastrofa smoleńska to polski wypadek lotniczy, do którego doszło 10 kwietnia 2010 roku w pobliżu Smoleńska w Rosji. W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent Polski Lech Kaczyński i jego żona Maria Kaczyńska, a także inni wysocy rangą urzędnicy, wojskowi i duchowni.

Przebieg wydarzeń

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M nr 101, przewożący prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego delegację, wystartował z Warszawy do Smoleńska. Celem wizyty było oddanie hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Podczas lądowania na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj samolot rozbił się w gęstej mgle, uderzając w drzewa i ziemię. Wszyscy na pokładzie zginęli.

Śledztwo

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej prowadzone było przez Polskę i Rosję. Polskie śledztwo wykazało, że przyczyną katastrofy był błąd załogi, który polegał na zbyt niskim podejściu do lądowania i ignorowaniu ostrzeżeń systemu TAWS. Rosyjskie śledztwo stwierdziło, że przyczyną katastrofy były warunki atmosferyczne i błędy polskich kontrolerów lotów.

Kontrowersje

Katastrofa smoleńska wywołała wiele kontrowersji i spekulacji. Niektórzy twierdzą, że wypadek nie był przypadkowy, ale był wynikiem zamachu lub sabotażu. Inni twierdzą, że rosyjskie władze tuszowały pewne aspekty katastrofy.

Upamiętnienie

W miejscu katastrofy w Smoleńsku odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary. W Warszawie wybudowano Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, a w Krakowie odsłonięto pomnik upamiętniający prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

* Katastrofa lotnicza

* Prezydent Lech Kaczyński

* Samolot Tu-154M

* Śledztwo

* Kontrowersje

* Upamiętnienie

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: