Święta w polsce 2021

Święta w polsce 2021

## Święta w Polsce 2021

**Wigilia Bożego Narodzenia**

Wigilia Bożego Narodzenia to najważniejsze święto w polskim kalendarzu. Świętowana jest 24 grudnia i poprzedza Boże Narodzenie. Rodziny zbierają się na uroczystą kolację o nazwie Wigilia, na której podawane jest tradycyjne 12 potraw. Najważniejszymi potrawami są barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, karp i kutia. [Tradycje wigilijne w Polsce](https://www.polskatradycja.pl/tradycje-bozonarodzeniowe-w-polsce/)

**Boże Narodzenie**

Boże Narodzenie obchodzone jest 25 i 26 grudnia. Jest to czas radości i świętowania z rodziną i przyjaciółmi. Tradycyjnie pod choinką zostawia się prezenty, a dzieci śpiewają kolędy. W pierwszy dzień Bożego Narodzenia odwiedza się kościoły na pasterce, a w drugi dzień rodziny spędzają czas razem na wspólnych posiłkach i grach. [Kolędy polskie](https://www.kolendy.com/)

**Sylwester i Nowy Rok**

Sylwester to ostatni dzień roku, który obchodzony jest hucznie z przyjaciółmi i rodziną. Wiele osób wychodzi na imprezy, ogląda fajerwerki i składa sobie życzenia noworoczne. Pierwszy dzień Nowego Roku jest dniem wolnym od pracy i tradycyjnie spędzanym na odpoczynku i wizytach u rodziny i przyjaciół. [Sylwester w Polsce](https://www.polskatimes.pl/sylwester-w-polsce-2021-gdzie-sie-bawic-na-sylwestra/ar/c13-15686394)

**Trzech Króli**

Święto Trzech Króli obchodzone jest 6 stycznia i upamiętnia przybycie mędrców ze Wschodu do Betlejem, aby odwiedzić nowo narodzonego Jezusa. W Polsce dzieci przebierają się za Trzech Króli i chodzą po domach, śpiewając kolędy i zbierając datki na cele charytatywne. [Trzech Króli w Polsce](https://www.niedziela.pl/artykul/139107/nd/Trzech-Krolow-i-obrzedy-z-nimi-zwiazane)

**Postne potrawy**

Podczas okresu Wielkiego Postu, który trwa od Środy Popielcowej do Wielkanocy, katolicy w Polsce powstrzymują się od jedzenia mięsa. Zamiast tego jedzą postne potrawy, takie jak ryby, warzywa i owoce. Najpopularniejszymi postnymi potrawami są żurek, barszcz z uszkami i pierogi z kapustą i grzybami. [Postne potrawy w Polsce](https://www.przepisy.pl/przepis/zupa-grzybowa-wielkopostna-3239)

**Wielkanoc**

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, które upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Świętowana jest w niedzielę i poniedziałek po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Rodziny zbierają się na uroczysty obiad, na którym podawane są tradycyjne potrawy, takie jak żurek, barszcz z uszkami, wędliny i mazurek. W poniedziałek Wielkanocny dzieci oblewają się wodą i śmigają się gałązkami wierzby, zgodnie z tradycją zwana „śmigusem-dyngusem”. [Wielkanoc w Polsce](https://www.wielkanoc.info.pl/)

**Boże Ciało**

Boże Ciało to święto, które upamiętnia ustanowienie Eucharystii przez Jezusa. Świętowane jest w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Procesje eucharystyczne odbywają się w miastach i wsiach, a ludzie sypią kwiaty na drogę, którą podąża procesja. [Boże Ciało w Polsce](https://www.bozecialo.info/)

**Uroczystość Wszystkich Świętych i Zaduszki**

Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest 1 listopada, a Zaduszki 2 listopada. Są to dni, kiedy ludzie odwiedzają groby swoich zmarłych bliskich i zapalają znicze. Na cmentarzach odbywają się modlitwy i msze święte. [Wszystkich Świętych w Polsce](https://www.wszystkichswietych.info/)

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: