Święto matki boskiej gromnicznej

Święto matki boskiej gromnicznej

Święto Matki Boskiej Gromnicznej

Święto Matki Boskiej Gromnicznej obchodzone jest 2 lutego i jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. Upamiętnia ono Ofiarowanie Pańskie, czyli dzień, w którym Maryja i Józef przynieśli małego Jezusa do świątyni w Jerozolimie, aby ofiarować go Bogu.

Historia święta

Święto Matki Boskiej Gromnicznej ma swoje początki w tradycji żydowskiej. W Starym Testamencie nakazano matkom, aby po upływie czterdziestu dni od narodzin syna, przyniosły go do świątyni i ofiarowały Bogu. Ponadto mieli oni złożyć w ofierze baranka lub parę gołębi. Maryja i Józef spełnili ten nakaz, a podczas uroczystości prorok Symeon przepowiedział, że Jezus będzie „światłem na oświecenie pogan i chwałą ludu Izraela”.

Obrzędy i zwyczaje

W dniu Święta Matki Boskiej Gromnicznej w kościołach odbywają się procesje ze świecami. Świece te, zwane gromnicami, są poświęcone podczas Mszy świętej i mają symbolizować Chrystusa, który jest „światłością świata”. Wierni tradycyjnie zabierają je do domu i zapalają podczas burz lub innych niebezpiecznych sytuacji, aby zapewnić sobie ochronę i błogosławieństwo.

Zwyczaj święcenia gromnic ma również odniesienie do rolniczych tradycji. Uważano, że gromnice chroniły pola przed gradobiciem i innymi szkodliwymi zjawiskami pogodowymi. Dlatego gospodarze zapalali je podczas pierwszych prac polowych.

Legenda o Matce Boskiej Gromnicznej

Z obchodami Święta Matki Boskiej Gromnicznej związana jest również legenda. Według niej, pewnego roku w dniu 2 lutego panowała straszna zamieć. Wieśniacy, którzy wyruszyli na pola, zgubili się i nie mogli znaleźć drogi powrotnej. Wtedy Matka Boska ukazała się im z zapaloną świecą i poprowadziła ich bezpiecznie do domu. Od tego czasu wierzy się, że gromnice chronią przed zgubieniem i innymi niebezpieczeństwami.

Znaczenie święta

Święto Matki Boskiej Gromnicznej jest okazją do refleksji nad rolą Maryi w historii zbawienia. Maryja jest wzorem pokory, posłuszeństwa i miłości. Jej przykład może nas inspirować do tego, abyśmy również pełnili wolę Bożą i żyli w zgodzie z Jego przykazaniami.

Święto to jest również przypomnieniem o tym, że Jezus jest światłością, która rozprasza ciemności grzechu i prowadzi nas do zbawienia. Niech gromnice, które zapalamy podczas tego święta, będą dla nas znakiem nadziei i radości, które przynosi nam Chrystus.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: