Tłusty czwartek

Tłusty czwartek

**Tłusty czwartek – dzień słodkich przyjemności**

Czym jest Tłusty czwartek?

Tłusty czwartek to tradycyjne polskie święto przypadające w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Jest to dzień, w którym Polacy pozwalają sobie na objedzenie się pączkami i faworkami, nazywanymi także chrustem.

Historia Tłustego czwartku

Tradycja Tłustego czwartku sięga średniowiecza. Wówczas obchodzono go jako ostatni dzień przed okresem Wielkiego Postu, kiedy obowiązywał ścisły post. Tego dnia jedzono tłuste i słodkie potrawy, aby zgromadzić zapasy kalorii na nadchodzące dni.

Zwyczaje związane z Tłustym czwartkiem

* **Jedzenie pączków i faworków** – jest to główny zwyczaj związany z Tłustym czwartkiem. Polacy dosłownie objadają się tymi słodkościami, spożywając ich nawet kilkanaście sztuk.

* **Wyścigi jedzenia pączków** – w niektórych miastach organizowane są zawody w jedzeniu pączków na czas. Zwycięzca otrzymuje nagrodę, a przegrany musi zapłacić za pączki.

* **Ubieranie się w stroje karnawałowe** – w niektórych regionach Polski Tłusty czwartek jest obchodzony jako karnawał i ludzie przebierają się w kolorowe stroje.

* **Zabawy i tańce** – tego dnia często organizowane są zabawy i tańce, które mają na celu odpędzenie zimy i przywitanie wiosny.

Jak powstają pączki i faworki?

Pączki

Pączki to okrągłe, słodkie ciastka z nadzieniem. Tradycyjnie nadziewane są marmoladą, powidłami śliwkowymi lub różą. Przygotowuje się je z ciasta drożdżowego, które jest smażone na głębokim tłuszczu.

Faworki (chrust)

Faworki to cienkie, chrupiące ciastka w kształcie wstążek. Przygotowuje się je z ciasta francuskiego, które jest wycinane w paseczki i smażone na głębokim tłuszczu.

Tłusty czwartek w Polsce

Tłusty czwartek jest jednym z najbardziej lubianych świąt w Polsce. Polacy masowo kupują pączki i faworki od piekarzy, cukierni i sklepów spożywczych. Tego dnia sprzedaje się ich ponad 100 milionów sztuk!

Rekordy świata w jedzeniu pączków

W 2012 roku Polak Krzysztof Koralewski ustanowił rekord świata w jedzeniu pączków. Zjadł on 104 pączki w ciągu 10 minut! W 2014 roku rekord ten pobił Amerykanin Randy Santel, który zjadł 121 pączków w ciągu 8 minut.

Tłusty czwartek a zdrowie

Chociaż Tłusty czwartek jest dniem słodkich przyjemności, nie należy przesadzać z jego obchodzeniem. Pączki i faworki są bardzo kaloryczne i zawierają dużo tłuszczu. Spożywanie ich w nadmiarze może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca i choroby serca.

Zalecane jest spożywanie nie więcej niż kilku pączków lub faworków w ciągu całego dnia. Można też wybierać zdrowsze wersje tych słodkości, np. pączki pieczone zamiast smażonych lub faworki z mąki pełnoziarnistej.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: