Tomasz gross

Tomasz gross

## Tomasz Gross – polski historyk i socjolog

Tomasz Gross (ur. 24 lipca 1955 r. w Warszawie) – polski historyk i socjolog, badacz stosunków polsko-żydowskich, wykładowca na uniwersytetach amerykańskich, autor książek historycznych przetłumaczonych na wiele języków.

### Wczesne życie i edukacja

Tomasz Gross urodził się w Warszawie w rodzinie żydowskiej. Jego ojciec, Henryk Gross, był socjologiem i historykiem, a matka, Jadwiga Zofia z domu Goldberg, była polonistką. W 1968 roku Grossowie wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, gdzie Tomasz ukończył studia na Uniwersytecie Yale’a, uzyskując w 1979 roku tytuł licencjata z historii. Następnie studiował socjologię na Uniwersytecie Princeton, gdzie w 1985 roku uzyskał doktorat.

### Działalność naukowa

Po uzyskaniu doktoratu Gross pracował jako wykładowca na Uniwersytecie w Toronto, a następnie na Uniwersytecie Wisconsin-Madison. W 1992 roku przeniósł się na Uniwersytet Nowojorski, gdzie pracuje do dziś jako profesor historii.

Gross jest autorem licznych książek i artykułów poświęconych stosunkom polsko-żydowskim. Jego najbardziej znana książka to „Sąsiedzi: Historia zagłady żydowskiego miasteczka”, która została przetłumaczona na ponad 20 języków i sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy. W książce tej Gross opisuje pogrom w Jedwabnem, dokonany przez polskich mieszkańców miasteczka na swoich żydowskich sąsiadach w 1941 roku.

### Kontrowersje

Książka Grossa „Sąsiedzi” wzbudziła wiele kontrowersji w Polsce. Niektórzy historycy i publicyści zarzucili Grossowi, że przedstawił w niej jednostronny i tendencyjny obraz wydarzeń w Jedwabnem. Gross bronił swoich ustaleń, twierdząc, że opierał się na rzetelnych badaniach historycznych.

### Nagrody i wyróżnienia

Za swoją pracę Gross otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym:

* Nagrodę Pulitzera w 2002 roku za książkę „Sąsiedzi”

* Nagrodę National Jewish Book Award w 1998 roku

* Nagrodę Yad Vashem International Book Prize w 2002 roku

* Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w 2008 roku

### Wybrane publikacje

* „Sąsiedzi: Historia zagłady żydowskiego miasteczka” (2001)

* „Strach: Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie” (2006)

* „Złote żniwa: Rzeź Żydów w Galicji Wschodniej 1941-1945” (2011)

* „Wojna i rewolucja na wschodzie Europy: Ukraina 1917-1921” (2018)

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: