Tupolew

Tupolew

Tupolew

Tupolew to rosyjska firma zajmująca się projektowaniem i produkcją samolotów. Założona została w 1922 roku przez Andrieja Tupolewa. Tupolew jest jednym z największych i najbardziej znanych producentów samolotów na świecie. Firma wyprodukowała ponad 100 000 samolotów, które są używane przez linie lotnicze, wojsko i rządy na całym świecie.

Historia Tupolewa

Tupolew został założony w 1922 roku jako Centralne Biuro Konstrukcyjne Samolotów (TsAGI). Pierwszym głównym projektem Tupolewa był ANT-25, który był pierwszym radzieckim samolotem, który przeleciał bez lądowania z Moskwy do Stanów Zjednoczonych. W latach 30. XX wieku Tupolew zaprojektował i wyprodukował kilka udanych samolotów wojskowych, w tym Tu-2 i Tu-4.

Po II wojnie światowej Tupolew nadal projektował i produkował samoloty dla wojska radzieckiego. W latach 50. XX wieku firma opracowała Tu-95, który jest jednym z największych samolotów produkowanych kiedykolwiek. W latach 60. Tupolew opracował Tu-144, który był pierwszym radzieckim samolotem naddźwiękowym.

Po upadku Związku Radzieckiego Tupolew został sprywatyzowany i stał się spółką akcyjną. Firma nadal projektuje i produkuje samoloty dla wojska rosyjskiego i linii lotniczych.

Produkty Tupolewa

Tupolew produkuje szeroką gamę samolotów, w tym:

* Samoloty pasażerskie: Tu-154, Tu-204, Tu-214

* Samoloty wojskowe: Tu-95, Tu-160, Tu-22M

* Samoloty specjalne: Tu-114, Tu-134, Tu-155

Konkurenci Tupolewa

Głównymi konkurentami Tupolewa są:

* Boeing

* Airbus

* Embraer

* Bombardier

Wnioski

Tupolew to jeden z największych i najbardziej znanych producentów samolotów na świecie. Firma wyprodukowała ponad 100 000 samolotów, które są używane przez linie lotnicze, wojsko i rządy na całym świecie. Tupolew nadal projektuje i produkuje nowe samoloty, które są wykorzystywane do celów cywilnych i wojskowych.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: