Ursula von der leyen

Ursula von der leyen

Ursula von der Leyen: Pierwsza przewodnicząca Komisji Europejskiej

Życiorys i kariera

Ursula Gertrud von der Leyen urodziła się w 1958 roku w Ixelles w Belgii. Jest córką niemieckiego polityka Ernsta Albrechta. Studiowała ekonomię i medycynę na Uniwersytecie w Hanowerze. Po ukończeniu studiów pracowała jako ginekolog i konsultant ds. zdrowia publicznego.

W 2003 roku von der Leyen została wybrana do niemieckiego parlamentu Bundestagu z ramienia Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Służyła na różnych stanowiskach ministerialnych w rządzie Angeli Merkel, w tym jako minister rodziny, emerytur, kobiet i młodzieży (2005-2009), minister pracy i spraw społecznych (2009-2013) oraz minister obrony (2013-2019).

Przewodnicząca Komisji Europejskiej

W 2019 roku von der Leyen została pierwszą kobietą na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej. Komisja jest organem wykonawczym Unii Europejskiej i odpowiedzialna za proponowanie prawa, egzekwowanie traktatów i zarządzanie budżetem UE.

Von der Leyen stanęła przed wieloma wyzwaniami podczas swojej kadencji, w tym pandemią COVID-19, wojną na Ukrainie i trwającym kryzysem klimatycznym. Była chwalona za przywództwo w tych sprawach, ale także krytykowana za sposób, w jaki radziła sobie z pewnymi kwestiami, takimi jak praworządność w Polsce i Węgrach.

Polityka i poglądy

Von der Leyen jest zwolenniczką proeuropejskiej polityki i była silną orędowniczką dalszej integracji UE. Jest także rzeczniczką praw kobiet i równości płci.

Poglądy von der Leyen na gospodarkę są ogólnie uważane za centrowe. Wspiera wolny rynek, ale wierzy również w rolę rządu w regulacji gospodarki i zapewnianiu usług socjalnych.

W kwestiach społecznych von der Leyen jest postępowa. Popiera małżeństwa osób tej samej płci, prawa reprodukcyjne i prawa imigrantów.

Życie osobiste

Von der Leyen jest mężatką i ma siedmioro dzieci. Jest poliglotką i mówi płynnie w języku niemieckim, angielskim, francuskim i hiszpańskim.

Nagrody i wyróżnienia

Von der Leyen otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym:

* Medal Roberta Schumana (2011)

* Nagroda Kobiety Roku (2019)

* Krzyż Wielki Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2021)

Cytaty

„Zjednoczona Europa jest nie tylko projektem politycznym, ale także projektem pokoju i wolności”.

„Przyszłość Europy zależy od naszej zdolności do wspólnego stawiania czoła wyzwaniom”.

„Równość płci nie jest tylko kwestią moralną, ale także kwestią ekonomiczną”.

Źródła

* [Ursula von der Leyen w Wikipedii](https://pl.wikipedia.org/wiki/Ursula_von_der_Leyen)

* [Strona internetowa Ursuli von der Leyen](https://www.vonderleyen.eu/)

* [Komisja Europejska](https://ec.europa.eu/commission/president/von-der-leyen/index_pl)

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: