Waldemar bonkowski

Waldemar bonkowski

## Kim jest Waldemar Bonkowski?

Waldemar Bonkowski to polski polityk i samorządowiec, poseł na Sejm RP VIII i IX kadencji oraz burmistrz Opola w latach 2006-2018. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

### Wykształcenie i kariera zawodowa

Urodził się 15 lutego 1964 roku w Opolu. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W latach 1992-2006 pracował jako architekt w Przedsiębiorstwie Projektowo-Usługowym „Studio Projektowe 5” w Opolu.

### Kariera polityczna

W 2006 roku został wybrany na burmistrza Opola z ramienia Platformy Obywatelskiej. W 2010 i 2014 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W 2018 roku zrezygnował z funkcji burmistrza, aby objąć mandat posła na Sejm RP. W 2019 roku uzyskał reelekcję.

W Sejmie IX kadencji jest członkiem Komisji Infrastruktury, Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Jest również wiceprzewodniczącym Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej.

### Nagrody i wyróżnienia

Za swoją działalność Waldemar Bonkowski otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.:

* Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2011)

* Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Opolskiego (2018)

* Nagroda „Samorządowca Roku” (2010)

### Życie prywatne

Waldemar Bonkowski jest żonaty, ma dwoje dzieci. Interesuje się architekturą, historią i piłką nożną. Jest kibicem klubu Odra Opole.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: