Wiadomości zamość

Wiadomości zamość

Wiadomości z Zamościa

Najważniejsze wiadomości z Zamościa

Zamość to miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, w województwie lubelskim. Jest stolicą powiatu zamojskiego. Miasto położone jest nad Wieprzem, u ujścia Łabuńki. Zamość został założony w 1580 roku przez kanclerza wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, który nadał mu prawa miejskie w 1589 roku. Miasto było wielokrotnie najeżdżane i zdobywane, ale zawsze odbudowywane. W 1992 roku Zamość został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najważniejsze zabytki w Zamościu

* Rynek Wielki

* Ratusz

* Katedra Zamojska

* Pałac Zamoyskich

* Arsenał

* Brama Lwowska

Zamość – aktualności

Zamość przeżywa obecnie okres rozwoju gospodarczego i kulturalnego. W mieście powstają nowe inwestycje, a także rozwija się turystyka. W Zamościu działają liczne instytucje kultury, takie jak teatry, muzea i galerie sztuki. Miasto jest także siedzibą Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego.

Wydarzenia w Zamościu

W Zamościu odbywa się wiele imprez kulturalnych, w tym:

* Festiwal Filmowy „Spotkania Filmowe”

* Festiwal Kultury Żydowskiej

* Jarmark Hetmański

* Parada Konnych

Zamość – gospodarka

Gospodarka Zamościa opiera się przede wszystkim na przemyśle, handlu i usługach. W mieście działają zakłady przemysłowe, takie jak Zamość Metal, Zamość Meble i Zamość Plywood. Zamość jest także ważnym ośrodkiem handlowym i usługowym. W mieście działają liczne sklepy, restauracje i hotele.

Edukacja w Zamościu

W Zamościu działa Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna im. Jana Zamoyskiego, która oferuje studia wyższe na kierunkach humanistycznych, społecznych i ekonomicznych. W mieście działają także liczne szkoły ponadpodstawowe i podstawowe.

Zamość – transport

Zamość jest dobrze skomunikowany z innymi miastami w Polsce. Przez miasto przebiegają drogi krajowe nr 17, 74 i 84. W Zamościu znajduje się także stacja kolejowa, z której można dojechać do Warszawy, Lublina i innych miast.

Turystyka w Zamościu

Zamość jest atrakcyjnym celem turystycznym. W mieście znajduje się wiele zabytków, muzeów i galerii sztuki. Turyści mogą także skorzystać z licznych szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych.

Zamość – informacje praktyczne

* Kod pocztowy: 22-400

* Numer kierunkowy: (+48) 84

* Tablice rejestracyjne: Z

* Województwo: lubelskie

* Powiat: zamojski

* Powierzchnia: 30,46 km²

* Ludność: 65 821 (2021)

Linki

* Urząd Miasta Zamość: https://www.zamosc.pl/

* Zamość – oficjalna strona miasta: https://zamosc.pl/

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: