Władysława hermana

Władysława hermana

## Władysława Hermana

### Wczesne lata

Władysława Hermana, zwana też Władysławą II, urodziła się około 1080 roku jako córka Bolesława Śmiałego, księcia Polski, i Światosławy Swatawy, księżniczki kijowskiej. Po śmierci ojca w 1081 roku wraz z matką i młodszym bratem, Bolesławem Krzywoustym, uciekła z kraju. Przebywali na Węgrzech, a później w Niemczech.

### Powrót do Polski i rządy

W 1102 roku Władysława i jej brat wrócili do Polski. Bolesław objął rządy jako książę, a Władysława otrzymała tytuł księżnej. Pełniła ona ważną rolę w polityce wewnętrznej i zewnętrznej.

### Polityka wewnętrzna

Władysława była zwolenniczką pokoju i stabilności. Dążyła do utrzymania dobrych stosunków z sąsiadującymi krajami, zwłaszcza z Czechami i Niemcami. Popierała również rozwój gospodarczy i kulturalny kraju.

### Polityka zagraniczna

W 1103 roku Władysława zawarła małżeństwo z Ottonem, margrabią Miśni. Dzięki temu sojuszowi wzmocniła się pozycja Polski w Europie. Utrzymywała również dobre stosunki z papiestwem. W 1109 roku została ogłoszona przez papieża Paschalisa II „księżną łaską Bożą”.

### Sukcesja

Władysława nie miała dzieci, więc następstwo tronu było niepewne. W 1115 roku Bolesław Krzywousty ożenił się z Salomeą z Bergu, która urodziła mu czterech synów. Władysława popierała bratanka, Bolesława IV Kędzierzawego, jako swojego następcę.

### Śmierć i dziedzictwo

Władysława zmarła 25 marca 1138 roku. Została pochowana w katedrze we Wrocławiu. Po jej śmierci Bolesław Krzywousty objął pełnię władzy w Polsce. Władysława zapisała się w historii jako mądra i wpływowa władczyni, która przyczyniła się do rozwoju i prosperity kraju.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: