Wrota do piekieł

Wrota do piekieł

Wrota do piekieł

Czym jest Wrota do piekieł?

Wrota do piekieł to ogromny krater gazowy, znajdujący się na pustyni Karakum w Turkmenistanie. Krater ma średnicę 69 metrów i głębokość 30 metrów. Ogień pali się w nim od ponad 40 lat.

Jak powstały Wrota do piekieł?

W 1971 roku radzieccy geologowie prowadzili w tym miejscu poszukiwania ropy naftowej. Podczas wierceń natrafili na pustą jaskinię wypełnioną gazem ziemnym. Kiedy wiertło ją przebiło, gaz wybuchł i zapalił się. Radzieccy inżynierowie próbowali ugasić pożar, ale bezskutecznie.

Dlaczego Wrota do piekieł wciąż płoną?

Gaz ziemny w kraterze jest stale wydobywany na powierzchnię przez podziemne szczeliny. Kiedy gaz łączy się z tlenem z atmosfery, zapala się i płonie.

Czy Wrota do piekieł są niebezpieczne?

Tak, Wrota do piekieł są niebezpieczne. Gaz ziemny palący się w kraterze wydziela toksyczne gazy, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Ponadto, krawędzie krateru są strome i niestabilne, co stwarza ryzyko upadku.

Czy można zwiedzać Wrota do piekieł?

Tak, można zwiedzać Wrota do piekieł z wycieczką zorganizowaną. Wycieczki obejmują zazwyczaj przejazd na pustynię z Aszchabadu, stolicy Turkmenistanu, a następnie wędrówkę do krateru.

Ciekawostki o Wrotach do piekieł

* Wrota do piekieł są znane również jako „Brama do piekła” lub „Drzwi do piekła”.

* Krater znajduje się na terenie Parku Narodowego Darvaza.

* Gaz ziemny płonący w kraterze ma temperaturę około 1000 stopni Celsjusza.

* Wrota do piekieł są jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Turkmenistanie.

* W 2013 roku prezydent Turkmenistanu, Gurbanguly Berdymuhamedow, zarządził, aby krater został zamknięty i zasypany. Jednak prace te nie zostały jeszcze ukończone.

Wnioski

Wrota do piekieł to niezwykłe zjawisko geologiczne, które stanowi popularną atrakcję turystyczną. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że krater jest również niebezpieczny i należy zachować ostrożność podczas jego zwiedzania.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: