Żmije właściwe

Żmije właściwe

Żmije właściwe

Opis i charakterystyka

Żmije właściwe (Vipera) to rodzaj jadowitych węży z rodziny żmijowatych (Viperidae). Występują w Europie, Azji i Afryce. Charakteryzują się grubym, krępym ciałem, trójkątną głową i krótkim, tępym ogonem. Ubarwienie ciała jest zmienne, od szarego do brązowego, często z charakterystycznym wzorem zygzakowatym lub romboidalnym. Średnia długość żmij wynosi od 50 do 80 cm, przy czym największe gatunki mogą osiągać nawet 150 cm.

Występowanie i siedlisko

Pokarm

Żmije właściwe są drapieżnikami, które żywią się głównie drobnymi gryzoniami, takimi jak myszy i norniki. Połykają swoje ofiary w całości.

Rozmnażanie

Żmije właściwe są jajorodne. Samice składają od 5 do 20 jaj w wilgotnym miejscu, takim jak stos kamieni lub dziura w ziemi. Jaja wylęgają się po około 2-3 miesiącach. Młode żmije rodzą się w pełni ukształtowane i jadowite.

Jad

Żmije właściwe posiadają jad, który może być niebezpieczny dla człowieka. Jad zawiera hemotoksynę, która uszkadza krwinki czerwone i powoduje krwawienie. W przypadku ukąszenia należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala.

Ochrona

Żmije właściwe są objęte ochroną prawną w wielu krajach. Gatunki występujące w Polsce są wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Ochrona żmij jest ważna z uwagi na ich znaczenie w ekosystemie.

Ciekawostki

* Żmije właściwe są aktywne głównie w ciągu dnia.

* Posiadają receptory ciepła, które pozwalają im wykrywać ciepłokrwiste ofiary.

* Jad żmii właściwych może być wykorzystywany w celach leczniczych, na przykład w leczeniu chorób serca i stawów.

* Żmije mają zdolność do samoregulacji temperatury ciała, dzięki czemu mogą przetrwać w różnych warunkach klimatycznych.

Rating
( No ratings yet )

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: